Guide for lactation during pregnancy

راهنمای لاک زدن در دوران بارداری

داشتن دستانی لطیف و مرتب و ناخن های خوش رنگ و زیبا علاقه بسیاری از خانم هاست که حتی دوران بارداری نیز نمی تواند مانع رسیدن به آن باشد. بارداری دوران شیرین و لذت بخشی در زندگی هر زنی است که آن را با بیشترین وسواس نسبت به سلامتی خود و فرزندش، سپری می کند. به همین جهت نگرانی درمورد استفاده از لاک ناخن و پاک کننده های آن بی مورد نیست. در اکثر لاک ناخنهای موجود در بازار مواد شیمیایی خطرناکی وجود دارد که گاهی ممکن است تهدیدی جدی برای سلامت افراد به ویژه جنین باشد.۵ ماده خطرناک که شامل تولوئن، فرمالدئید، دی بوتیل فتالات یا DBP ، رزین فرمالدنید و کافور می شود در ساخت لاک و پاک کننده های آن مورد استفاده قرار می گیرند که در صورت استفاده مداوم میتوانند عوارضی همچون اختلالات باروری، آسم و اختلالات تنفسی، آلرژی شدید، اختلالات عصبی و خدای نکرده سرطان خون را به همراه داشته باشند. گرچه هنوز ابتلا به این عوارض در اثر استفاده از لاک ناخن به طور صد درصد تایید نشده است، اما به منظور به حداقل رساندن این خطرات و همچنین از دست ندادن مشتریان، چند سالی است که شرکت های معتبر تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی به دنبال ساخت فرمول لاک های جدیدی بدون استفاده از مواد شیمایی خطرناک هستند که بی ضرر باشد و نگرانی مصرف کنندگان را از بابت به خطر افتادن سلامتشان، رفع کند.

شما نیز در هنگام خرید باید به مشخصات لاک مورد نظرتان دقت کنید و محصولی را انتخاب کنید که روی آن عبارت TOLUENE& FORMALADEHYDE FREE یا به صورت اختصاری Big 3 -Free یا Big 5-Free  درج شده باشد، در این صورت میتوانید با خاطری آسوده از انتخاب لاکی بی ضرر، همچنان به زیبایی و آراستگی خود ادامه دهید.

راهنمای لاک زدن در دوران بارداری
راهنمای لاک زدن در دوران بارداری

لاک ناخن باکیفیت و سالم باید دارای ویژگی های خاصی مانند روان بودن و غلظت مناسب، شفافیت حتی در رطوبت بالا، پوشش مناسب روی ناخن ، ترک نخوردن، کم بو بودن، مقاومت در برابر آب سرد و شوینده ها، باشد، همچنین لاکی مرغوب است که به سرعت روی ناخن خشک شود و با پاک کننده ها به راحتی پاک شود و بعد از پاک کردن، اثری از آن روی ناخن نماند.قلم موی آن هم باید نرم و دارای پرزهای بلند و جدا از هم باشد و پس از کشیده شدن روی سطح ناخن، ردی نیندارد. هرگاه یکی از این موارد را در لاک هایتان پیدا نکردید، صرفا به خاطر رنگ جذابش از آن استفاه نکنید. آن را کنار بگذارید و به سلامت خودتان و فرزند دلبندی که انتظارش را می

کشید، بیشتر اهمیت بدهید. توصیه اکثر متخصصان زنان این است که در سه ماهه اول بارداری تمام فعالیت هایی که احتمال خطر در آن

می رود را کنار بگذارید چرا که این مدت، زمان شکل گیری جنین و سلول های تشکیل دهنده آن است و احتمال سقط جنین بیش از هر زمانی است.
اگر برای لاک زدن به آرایشگاه می روید، مطمئن شوید که از تهویه مناسبی برخوردار است و تنفس بخار و بوی لاک و محلول های پاک

کننده آن، آسیبی به شما نخواهد رساند. تنفس این مواد موجب سر گیجه، تهوع و سردرد خواهد شد که نباید خودتان را در معرض آن قرار دهید. همچنین در هنگام انجام مانیکور و پدیکور در سالن های زیبایی، حواستان به یک بار مصرف و استرلیزه بودن ابزار مورد استفاده باشد. درهنگام بارداری، شما بیشتر در معرض مبتلا شدن به عفونت و بیماری های قارچی هستید و باید به شدت مراقب باشید. و اگر درحین کار ، پوستتان دچار خراش یا خونریزی شد ، به سرعت از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید و درمان زخم خود را جدی بگیرید.

راهنمای لاک زدن در دوران بارداری
راهنمای لاک زدن در دوران بارداری
اگر ناخن هایتان را کاشته اید و یا قصد این کار را دارید، بد نیست نظر پزشک متخصص تان را هم درباره آن بدانید که آسیبی متوجه جنین تان نباشد. در دوران بارداری احتمال بروز حساسیت و واکنش های پوستی بیشتر می شود و به دلیل محدودیت مصرف دارو، بهتر است بسیار احتیاط کنید. و باز هم لازم است تاکید کنیم که هنگامی که برای کاشت و ترمیم به آرایشگاه مراجعه می کنید، باید ماسک
بزنید و از جریان داشتن هوای آزاد در آن محل اطمینان یابید. استنشاق مواد شیمیایی مورد استفاده در این روش برای سلامت شما مادر و فرزند مضر است.
نکته مهم بعدی استفاده از مواد ضدقارچ در ابتدای کار است تا از هر گونه عفونت قارچی جلوگیری شود. بزرگ ترین مشکلی که ممکن است هنگام کاشت ناخن با آن مواجه شوید، عفونت قارچی در زیر ناخن کاشت شده به علت هوا گرفتن است، پس بهتر است قبل از کاشتن ناخن حتماً به آرایشگر خود این موضوع را تذکر بدهید و در صورت ایجاد هوا در زیر ناخن بعد از کاشت، حتماً برای رفع مشکل یا
برداشتن ناخن کاشته شده به آرایشگاه مراجعه کنید.

پاسخ دهید